تفاوت بین لوله های UPVC و PVC

لوله های پلی وینیل کلراید یا PVC از اواسط قرن بیستم وجود داشته اند، اما لوله سازی تنها کاربرد پلیمر های PVC نیستند. می توان آن را به مبلمان، درها، سایدینگ، پنجره و بسیاری از مصالح ساختمانی تبدیل کرد. یک پسر عموی نزدیک آنها، uPVC است که موادی با ساختاری بهتر را ایجاد می کنند و این باعث شده است که لوله uPVC مزایای بسیاری نسبت به لوله پی وی سی داشته باشند.

تفاوت بین PVC و uPVC

فقط یک تفاوت بین PVC و uPVC وجود دارد و آن اینست که PVC حاوی BPA و فتالاتphthalates – است که دو پلاستیک ساز هستند و باعث انعطاف پذیری بیشتر آن می شوند. “u” در uPVC مخفف “غیر پلاستیک” است، و به دلیل داشتن این مواد اضافی، uPVC معمولاً پلاستیک سفت و سخت نامیده می شود. در بیشتر نقاط جهان به جز ایالات متحده، uPVC بیشتر از PVC برای لوله های آب استفاده می شود. مواد اضافی مقاومت فوق العاده ای به uPVC در برابر فرسایش شیمیایی می دهند و دیواره های داخلی صاف آن باعث می شوند آب یکدست و با تلاطم کمتر در آنها روان شود. uPVC همچنین نسبت به PVC در برابر طیف گسترده تری از دما مقاوم است. در ایالات متحده، PVC پلاستیک مورد نظر برای لوله های فاضلاب و انتقال آب غیر قابل حمل است. نه PVC و نه uPVC برای لوله های آب مسکونی مناسب نیستند. این عملکرد توسط CPVC یا پلی وینیل کلرید کلر-chlorinated polyvinyl chloride- شده انجام می شود.

PVC در مقابل CPVC برای لوله های فاضلاب و آبرسانی

مانند uPVC ، CPVC یک پسر عموی نزدیک PVC است. هر سه محصول ترموپلاستیک هستند، اما در حالی که uPVC همان PVC است که با حذف پلاستیک سازها تغییر یافته است، CPVC توسط یک واکنش کلرزنی رادیکال آزاد است که باعث افزایش محتوای کلر آن تولید می شود. این اصلاح ساده باعث می شود CPVC بتواند در برابر درجه حرارت بالاتر مقاومت کند. PVC برای استفاده در دماهای حداکثر ۱۴۰ درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که CPVC برای درجه حرارت تا ۲۰۰ درجه فارنهایت درجه بندی شده است. این امر باعث می شود CPVC نسبت به PVC برای سیستم های آب گرم مناسب تر باشد و به طور کلی استاندارد برای سیستم های آب مسکونی مناسب است. بر این اساس، می توانید علاوه بر سیستم های لوله کشی مس، لوله های CPVC را مطابق با لوله مسی خریداری کنید. از طرف دیگر PVC فقط در اندازه لوله اسمی موجود است که همان لوله استیل گالوانیزه است. وقتی صحبت از CPVC در مقابل PVC می شود، می توانید این دو را از نظر رنگ آنها متمایز کنید. لوله و اتصالات CPVC به رنگ خامه ای است، در حالی که لوله و اتصالات PVC سفید است. این دو ماده به سیمان و حلالهای مختلفی احتیاج دارند و نباید آنها را با هم استفاده کرد.

uPVC همان PVC سفت و سخت است

به دلیل استحکام آن، uPVC از مواد ساختاری بهتری نسبت به PVC ساخته شده است. هنگام خرید تخته های تزئینی PVC، نرده یا پل های نگهدارنده اشیا، ساپورت های پلاستیک مانند و محکم زیر تاقچه، می توانید محصولات ساخته شده از uPVC، و نه PVC را خریداری کنید. برخی از سیستم های فاضلاب در ایالات متحده از لوله uPVC ساخته شده اند، اما سیستم های آب کمی از آن ساخته شده است. مواد شیمیایی که PVC را انعطاف پذیرتر می کنند و بر همین اساس از uPVC خارج می شوند BPA – Biphenol A و فتالات هستند. هیچکدام از اینها بسیار سمی نیستند، اما هیچ یک نیز کاملاً غیر سمی نیستند. BPA فقط در غلظت های بسیار بالا و صنایع خاصی، سمی است، در حالی که انواع خاصی از فتالات، مانند دی (۲-اتیل اکسیل) فتالات، یک مهار کننده غدد درون ریز هستند و ممکن است باعث سرطان شوند. با وجود این، بسیاری از کالاهای مصرفی از جمله اسباب بازی های کودکان با فتالات ساخته می شوند.

سمیت مواد پلاستیکی ممکن است کم باشد، اما این یکی از دلایلی است که لوله‌های پی وی سی برای حمل و نقل آب مسکونی برای آشامیدن نامطلوب نیستند. اگر متوجه شدید که آنها در خانه مورد استفاده قرار می گیرند ، آنها در خارج از آب برای حمل باغ و محوطه سازی استفاده می کنند. هنگامی که لوله ها و اجزای پلاستیکی کوچک را در مطب پزشک یا دندانپزشکی مشاهده می کنید ، معمولاً از uPVC ساخته می شوند ، نه PVC، و وجود پلاستیک سازهای ملایم و سمی در PVC دلیل آن است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این محصولات به وبلاگ ما سر بزنید

دیدگاه بگذارید