راهنمای خرید لوله و اتصالات مناسب پروژه

لوله های مختلفی برای پروژه های لوله کشی برای ساختمانهای مسکونی یا تجاری وجود دارد. لوله های لوله کشی مانند PEX ، لوله های مسی و PVC معمولاً بسته به کاربرد آنها و محلی که در آن نصب شده استفاده می شوند. همچنین انواع لوله کشی لوله ای دیگری مانند مشکی، گالوانیزه و برنجی وجود دارد. در زیر بهترین سیستم های کاربردی برای رایج ترین لوله های مورد استفاده را مشاهده می کنیم.

شلنگ و لوله های استیل با مصارف خانگی

شلنگ و لوله استیل با مصرف خانگی

تصویری از یک شلنگ متصل به لوله استیل داخل استخر عمومی / کپی رایت تصویر Photo Hans Pixabay

فولاد ضد زنگ می تواند بسیار مرتب و شکیل به نظر برسد، اما بسیار گران است. لوله از جنس استنلس استیل در مناطقی که در معرض خوردگی نمکی هستند و در نزدیکی مناطق ساحلی قرارگرفته اند، استفاده می شوند. این نوع لوله ها به دو صورت قابل انعطاف و سفت و سخت در دسترس هستند و برای اتصال به انواع دیگر لوله ها به اتصال های مخصوصی احتیاج خواهید داشت. لوله های استنلس استیل را با لوله های گالوانیزه اشتباه نکنید. در اندازه ها و طول های مختلفی موجود است.

لوله و اتصالات پنج لایه پکس PEX

لوله پکس

لوله پکس مخصوص ساختمان های مسکونی و تجاری، کپی رایت تصویر با Photo Makdesignbuild.com

لوله Pex مخصوص یک لوله کشی پلاستیکی انعطاف پذیر است که در برنامه های کاربردی تجاری و مسکونی و کوچک تبدیل به یک انتخاب محبوب شده است. اگرچه هزینه اولیه کمی بالاتر است، حداقل نگهداری آن و روند نصب سریع آن را به بهترین لوله برای توزیع آب در داخل ساختمان تبدیل می کند. لوله کشی PEX محصولی بدون نشت را ارائه می دهد که مزایایی نسبت به لوله کشی مس دارد. یکی از مهمترین اشکالاتی که وجود دارد این است که نمی توان از آن در کاربردهای فضای باز استفاده کرد زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند به لایه پلاستیکی بیرونی آن آسیب برساند.

لوله های مسی کم مصرف اما کاربردی برای تاسیسات سرمایش و گرمایش

 

لوله های مسی برای تاسیسات

لوله های مسی، گران قیمت و کم کاربرد هستند، Photo Cedarcityrecycling.com

لوله های مس احتمالاً سنتی ترین لوله کشی هستند که به دلیل طولانی بودن و قابلیت اطمینان زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. آنها مقاومت در برابر خوردگی عالی ، مواد عالی را برای استفاده در آب سرد و گرم دارند و به راحتی می توان آنرا مدیریت کرد. با این حال ، مهمترین عاملی که قبل از استفاده از لوله های مس باید در نظر بگیرید این است که باید به صورت لحیم شده به هم متصل شوند و ممکن است به اتصالات اضافی نیز نیاز داشته باشد. همه در لحیم کردن لوله های مسی خوب نیستند، اما این روزها بیشترین کاربرد را در سیستم های تاسیساتی دارند، برخی از این لوله ها را در چیلر و برخی در کولر های گازی استفاده می کنند، حتی از این لوله در آبگرمکن های خانگی نیز استفاده می شود.

لوله های PVC مشهور به پلیکا

لوله های پی وی سی پلیکا

لوله PVC مشهور به پلیکا
Photo publicworksgroup Flickr

لوله های PVC برای آب آشامیدنی سرد و گرم و همچنین مصارف فاضلاب استفاده می شود. لوله های پی وی سی بسته به نوع کاربردی که در آن استفاده می شود ، در ضخامت و پیکربندی آنها متفاوت است. به عنوان مثال لوله های آب تحت فشار با لوله های فاضلاب یکسان نیستند و مشابه لوله های مورد استفاده در سیستم های زهکشی طوفان نیستند. محصولات لوله کشی پلاستیکی که برای مصارف آب قابل شرب طراحی شده اند معمولاً با “NSF-PW” یا “NSF-61” تعیین می شوند تا نشان دهند که این محصول با الزامات تأثیرات بهداشتی NSF / ANSI استاندارد ۶ مطابقت دارد.

لوله های گالوانیزه به همراه اتصالات، یار قدیمی لوله کشی

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه مخصوص سیستم های قدیمی
Photo Home Depot

لوله کشی گالوانیزه چند سال پیش به عنوان استاندارد برای پروژه های مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. با این وجود ، با گذشت زمان ، کمتر از آن استفاده می شود زیرا زنگ زدگی می تواند در لوله های با قطر کوچک ایجاد شود. اگر لوله به اندازه کافی قدیمی باشد ، می توانید آب از شیر آب را با ردیابی زنگ زدگی مشاهده کنید زیرا مقیاس می تواند از درون لوله شکسته شود. از لوله های گالوانیزه می توان برای انتقال آب خاکستری یا آب غیر قابل استفاده استفاده کرد.

لوله اتصالات و مهمتر از همه شیرآلات برنجی

لوله و اتصالات برنجی

لوله و شیرآلات برنجی ساختمانی Photo EugenesDIYDen Pixabay

لوله های فولادی، کربن استیل، کست ایرون، cast iron

لوله های فولادی و چدنی

لوله های چدنی و فولادی Photo McWane, Inc.

لوله های چدن معمولاً به صورت زنگ و مارپیچ تولید می شوند. همچنین با اتصالات نخ قابل یافت می شود اما از زنگ و سنبله گرانتر است. این لوله ها از هر لوله دیگری سنگین تر هستند ، که معمولاً برای سیستم های توزیع آب یا نصب زیرزمینی به عنوان لوله اصلی سیستم های زهکشی یا فاضلاب استفاده می شوند. کوچکترین سایز که به طور معمول ساخته می شود ، لوله ۴ اینچی است ، به اندازه کافی بزرگ که برای کاربردهای مسکونی قابل استفاده است. لوله چدنی سنگین است و در حین مونتاژ مفصل باید از آن پشتیبانی شود.

 

منبع این مقاله: ترجمه ای از وب سایت بالانس

دیدگاه بگذارید